poniedziałek, 2 marca 2020

Kronika dni zarazy 19

2 marca 2020 r. Duda dla uciułania paru punkcików poparcia zarządził nadzwyczajne posiedzenie Sejmu poświęcone informacji rządu o gotowości państwa na nadejście zarazy pod nazwą koronawirus. Dużo było gadania, ale nic ponad to, co było wiadomo z mediów.No i zapewnienia, że niech no ten wirus tu spróbuje tu przyjść!...
Ale wypowiedzi posłów opozycji i nieporadność odpowiedzi poza zapewnieniami, że wszyscy w rządzie się starają, zupełnie popsuły zamierzony efekt.
Obawy może budzić projekt ustawy o zapobieganiu epidemii. Wniesiony został do laski marszałkowskiej 1 marca, w niedzielę o 23.40 i następnego dnia już miał być procedowany. Przewiduje niemal, jak mówią znający jego szczegóły wszystkie rygory pamiętne z wprowadzenia stanu wojennego. Co przy cynizmie tej władzy może doprowadzić do zniesienia resztek wolności obywatelskich.
Ważnym wydarzeniem było opublikowanie przez stowarzyszenia prawnicze raportu Wymiar sprawiedliwości pod presją. Przejrzałem go tylko i zapoznałem się z opisami pierwszych dwóch aktom prześladowania sędziów. A opisane są setki takich aktów wobec sędziów i prokuratorów. Z podaniem nazwisk sprawców oraz omówień i oznaczeniami źródeł. Będzie to w przyszłości, miejmy nadzieję nieodległej, z jednej strony wykaz osób, którym trzeba będzie jakoś te represje wynagrodzić, a na razie objąć pomocą, a z drugiej gotowy materiał do aktu oskarżenia dziesiątek sprawców represji z ministrami ii urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości, osób, które świadomie, bo to przecież prawnicy, dali się wybrać do nielegalnego neo-KRS-u i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i gorliwie wykonywały podłe działania, mające na celu złamanie stanu sędziowskiego i prokuratorów.

2 komentarze:

  1. Dzień dobry

    Też przejrzałem opracowanie WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI POD PRESJĄ. Mam nadzieję (podobnie jak Pan) że w nieodległej przyszłości będzie on materiałem pomocniczym do wykorzystania w procesie o "przestępstwa sądowe" podobnym to tych, które prowadzone były dla rozliczenia przestępców sądowych III Rzeszy. Co więcej będzie to niezły materiał dla studentów wydziału prawa polskich uczelni, bowiem casusy opisane w broszurze są niemal gotowym materiałem na ćwiczenia z prawa konstytucyjnego oraz wstępu do prawoznawstwa (jako przestrogę dla przyszłych prawników).

    Pozdrawiam

    Krzysztof z Gdańska
    (absolwent wydziału prawa UG)

    OdpowiedzUsuń
  2. W stowarzyszeniach sędziów jest wielu wykładowców akademickich i pewnie spojrzą na raport od tej strony

    OdpowiedzUsuń